District Officers 2021 ~ 22

 

Governor, Governor-elect, Governor-nominee   
District GovernorDG Keith CHOW周基業Admiralty金鐘
District Governor-electDGE Norman LEE李德利HK Island East香港東區
District Governor-nomineeDGN Andy LI李兆民Kwai Chung葵涌
     
Past District Governors Residing in Hong Kong & Macao   
1985-86PDG Nuno JORGE左立基Hou Kuong濠江
1989-90PDG Joseph LEE李宗德Kowloon North九龍北區
1990-91PDG Arthur AU區錦源Peninsula半島
1993-94PDG Moses CHENG鄭慕智HK Northeast香港東北
1995-96PDG Vincent TO杜偉強Victoria維多利亞
1996-97PDG Y. K. CHENG鄭恩基HK Island East香港東區
1997-98PDG Jason YEUNG楊宗謙Kowloon West九龍西區
1998-99PDG Anthony HUNG洪宏道Tai Po大埔
1999-00PDG Dipo SANI辛廸寶Kowloon Golden Mile九龍金域
2000-01PDG John WAN溫頌安Kingspark HK港京
2002-03PDG Gloria CHENG鄭麥幗斌Queensway君域
2003-04PDG Jones WONG王仲熹Island Green港島常青
2004-05PDG Alexander MAK麥貴榮Kingspark HK港京
2005-06PDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour吐露港
2006-07PDG Tony WONG黃昭文Happy Valley快活谷
2007-08PDG Peter WONG黃紹開Kowloon East九龍東區
2008-09PDG Albert WONG王永權Kowloon West九龍西區
2009-10PDG Ada CHENG鄭瑤璋Wanchai灣仔
2010-11PDG Jason CHAN陳澤華The Peak太平山
2011-12PDG David HARILELA夏大衛Kowloon Golden Mile九龍金域
2012-13PDG Kenneth WONG王國林Tai Po大埔
2013-14PDG Eugene FONG方奕展Kowloon West九龍西區
2014-15PDG Belinda YEUNG楊碧瑤HK Harbour香港海港
2015-16PDG Peter PANG彭志宏New Territories新界
2016-17PDG Eric CHIN錢樹楷HK North Point香港北角
2017-18PDG HW FUNG馮興宏Metropolitan HK香港都會
2018-19PDG YC HO何汝祥Peninsula South半島南
2019-20PDG Wilson CHENG鄭鶴明Kowloon Tong九龍塘
2020-21IPDG Eric CHAK翟慶聰Peninsula半島
     
Assistant Governors   
Area 1PP Michael CHAN陳富德Macau Central澳門中區
Area 2PP Kelvin MUI梅耀祥Hong Kong香港
Area 3PP Sunny CHEN陳尚濂The HUB Hong Kong港匯
Area 4PP German HUI許智明Lan Kwai Fong蘭桂坊
Area 5CP Stanley CHOI蔡德昇Harmony and Prosperity Hong Kong香港和富
Area 6PP Isaac YIP葉沛霖New Territories新界
Area 7PP Mazhar SULTANA瑪莎Kowloon Golden Mile九龍金域
Area 8CP Sally HO何燕珊E-Club of Tamar Hong Kong香港添馬網上
Area 9PP Myagmarjargal NEWBY Ulaanbaatar 
Area 10PP Bolormaa TOVUUDORJ Tuul 
Area 11PP Helen OR柯靜嫻Neoteric Hong Kong香港新世代
Area 12PP Wendy LAU劉翠玲Hong Kong Financial Centre香港金融中心
     
Deputy Assistant Governors   
Area 1PP Phoebe PANG彭小勵Macau Central澳門中區
CP Muito CHANG曾新智Oriental Pearl Macau澳門東方明珠
Area 2PP Cecilia LEE李嘉明Queensway君域
PP Simon-Alexandre CHICOINE Wanchai灣仔
Area 3PP Stacy HO何美君Hong Kong Island East香港東區
PP Stella LAW羅珏瑜Hong Kong Northeast香港東北
Area 4PP Dominic WAI衞紹宗Star Avenue星光大道
PP Susan CHAN陳萱霖Hong Kong City North香港城北
Area 5PP Vincent TSUI徐天佑City Northwest HK港城西北
IPP Regan HO何庭康Harmony and Prosperity Hong Kong香港和富
Area 6IPP Kelvin HUANG黃殷Mandarin Hong Kong香港華語
PP Lilian CHAN陳令因Shatin沙田
Area 7IPP Henry CHOI蔡金挺Peninsula East半島東
IPP Sayoko YEUNG楊善淳Tsim Sha Tsui尖沙咀
Area 8PP Allan CHIU趙彥綸Manhattan Hong Kong曼克頓香港
IPP Thomas CHAN陳本漢E-Club of Tamar Hong Kong香港添馬網上
Area 9PP Salima BOLORERDENE Khangarid 
PP Erdenebayar NAMJIL Narlag Ulaanbaatar 
Area 10PP Kermen NORPEL Niislel 
PP Galbadrakh JANCHIV Khuree 
Area 11CP Kenneth LI李錦文Island Green港島常青
Area 12PP Raymond CHAN陳勵文Kowloon East九龍東區
PP Warren WONG黃浩然Hong Kong Financial Centre香港金融中心
     
District Secretariat   
CDSPP Joseph CHAN陳玉生Wanchai灣仔
DS – CDS SupportPP Esther OW區睿凌Wanchai灣仔
DS – DG SupportPP Louis MA馬沛強Hong Kong Sunrise香港旭日
DS – Club AffairsPP Alexander CHEUNG張宇靈Kwun Tong觀塘
DS – Club AffairsPP Brian HO何百全Hong Kong Northeast香港東北
DS – CommitteesCP Alex HUNG洪文正Peninsula East半島東
DS – ResourcesPP Abraham CHAN陳國強Channel Islands離島
DS – Guangdong Province AffairsCP Tommy NG伍培坤Abacus Hong Kong香港精算
DS – Macau AffairsPP Elizabete FONG馮青薇Macau澳門
DS – Mongolia AffairsDGN Andy LI李兆民Kwai Chung葵涌
DDS – CDS SupportCP Alvin LAM林振志Innovation HK香港創新
DDS – DG SupportIPP Sally LUK陸慧妍Tai Po大埔
DDS – DG SupportIPP James FAN范致貞Golden Bauhinia Hong Kong香港金紫荊
DDS – Club AffairsIPP Colin CHAU周承嶫Hong Kong North Point香港北角
DDS – Club Affairs (New and Satellite Clubs Coordinator)IPP Leo YU俞晟Hong Kong Island East香港東區
DDS – Club AffairsIPP Francis CHAN陳志雄New Territories新界
DDS – Club AffairsIPP Bennett CHEN陳淵斌E-Club of Lantau大嶼山網上
DDS – Club AffairsIPP Alex LAU劉健聰Central中區
DDS – CommitteeIPP Candy LI李育珍Peninsula Sunrise半島旭日
DDS – CommitteeRtn Ella LEUNG梁悦晴Peninsula East半島東
DDS – CommitteeIPP Glenn WU胡敬琛Elite-Orient中華菁英
DDS – ResourcesPP Ann CHAN陳雅莉New Territories新界
DDS – Macao AffairsPP Elvo SOU蘇桂龍Macau澳門
DDS – Macao AffairsPP Jason NGAN顏志僑Oriental Pearl Macau澳門東方明珠
DDS – Mongolia AffairsPP Edmond CHENG鄭景聰Hong Kong City North香港城北
DDS – Mongolia AffairsPP Kermen NORPEL Niislel 
     
DISTRICT TREASURER   
District TreasurerPP Louis TANG鄧國樑Tai Po大埔
     
ADVISORY SUPPORT TO DISTRICT GOVERNOR   
District AdvisorPDG Belinda YEUNG楊碧瑤Hong Kong Harbour香港海港
District AdvisorCP Herman HU胡曉明Admiralty金鐘
District AdvisorPAG Dorjpurev Bertsetseg Zuunmod 
     
DISTRICT COMMITTEES   
District Membership Committee    
ChairPDG Eric CHIN錢樹楷Hong Kong North Point香港北角
     
District Rotary Foundation Committee    
ChairPDG Belinda YEUNG楊碧瑤Hong Kong Harbour香港海港
     
District Public Image Committee    
ChairIPDG Eric CHAK翟慶聰Peninsula半島
     
District Youth Service Committee    
ChairPP Menza CHU朱漢威SoHo Hong Kong蘇豪香港
Vice ChairPP Wing Leung梁任榮Kowloon West九龍西區
Vice Chair (Macau)PP Sam IP葉偉成Macau澳門
Vice Chair (Mongolia)PP Ariungoo KHURELBAATAR Ulaanbaatar Peace Avenue 
District Rotaract ChairPP Henry WONG王傑生Hong Kong Island West香港西區
District Interact ChairPP Andrew WONG王祖興E-Club of Lantau大嶼山網上
District Junioract ChairPP Wing LEUNG梁任榮Kowloon West九龍西區
Youth Exchange Chair (HK)PP Herman LO羅剛Hong Kong Fairview香港錦繡
Youth Exchange Chair (Macau)PP Sam IP葉偉成Macau澳門
Youth Exchange Vice Chair (Macau)Rtn Philip LAI黎柏祥Macau澳門
RYLA ChairPP Jeffrey KWOK郭柏威SoHo Hong Kong蘇豪香港
District Youth Protection OfficerPP Silva YEUNG楊德華Kowloon Golden Mile九龍金域
     
District Peace Committee    
ChairPDG Peter PANG彭志宏New Territories新界
     
District Rotaract Support Fund Committee    
ChairDGN Andy LI李兆民Kwai Chung葵涌
     
District Vocational Service Committee    
ChairPP Raymond FAN范永樂Kai Tak啟德
     
District Health Committee    
ChairPP John WONG王泰鴻Hong Kong Northeast香港東北
     
District IT Committee    
ChairPP Ricky CHENG鄭立基Admiralty金鐘
     
District Preserve Planet Earth Committee    
ChairPP Anthony NGAI魏敬國HK South香港南區
     
RIC Management Committee    
ChairCDS Joseph CHAN陳玉生Wanchai灣仔
     
Rotary Community Corps    
ChairPDG Jones WONG王仲熹Island Green港島常青
     
DISTRICT SPECIAL TASK COMMITTEE   
District Resolutions Committee    
ChairPDG Y. K. CHENG鄭恩基HK Island East香港東區
     
District Governor Nominee Election Committee    
ChairPDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour吐露港
     
District Finance Committee    
ChairPDG Peter WONG黃紹開Kowloon East九龍東區
     
District Audit Committee    
ChairPP Albert LAW羅裕群Admiralty金鐘
     
District Incorporation Committee    
ChairPDG Wilson CHENG鄭鶴明Kowloon Tong九龍塘
     
District Training Teams    
District TrainerPDG YC HO何汝祥Peninsula South半島南
Mocau Training Team HeadPP KC WONG黃錦志Macau澳門
Mongolia Trianing Team HeadDGN Andy LI李兆民Kwai Chung葵涌
Rotary Leadership Institute ChairPDG Peter WAN尹錦滔Tolo Harbour吐露港
District Learning Development AcademyPP KC WONG黃錦志Macau澳門
DTTS Team ChairPP Natalie KWOK郭凌雲Tai Po大埔
PETS Team ChairCP Joseph LEUNG梁偉峯Central Harbourfront中環海濱
DTA Team ChairDS Louis MA馬沛強Hong Kong Sunrise香港旭日
     
District Online Training Committee    
ChairCP Alvin LAM林振志Innovation Hong Kong香港創新
     
DISTRICT SPECIAL LIAISON TASKS   
District Rewards Program Committee    
ChairPDG David HARILELA夏大衛Kowloon Golden Mile九龍金域
     
District International Service Committee    
ChairPDG Ada CHENG鄭瑤璋Wanchai灣仔
     
District Government Relations Committee    
ChairCP Herman HU胡曉明Admiralty金鐘
     
THE ONE HUMANITARIAN AWARD   
District The One Committee    
ChairPDG Eugene FONG方奕展Kowloon West九龍西區
     
District The One HK Committee    
ChairPDG HW FUNG馮興宏Metropolitan Hong Kong香港都會
     
DISTRICT AND RI EVENTS COMMITTEE   
District Strategic Planning Committee    
ChairDGE Norman LEE李德利Hong Kong Island East香港東區
     
RI & District Award Committee    
ChairDGN Andy LI李兆民Kwai Chung葵涌
     
RI Convention Promotion Committee    
ChairDGE Norman LEE李德利Hong Kong Island East香港東區
     
Singapore Zone Institute Promotion Committee    
ChairDGN Andy LI李兆民Kwai Chung葵涌
     
DISTRICT ANNUAL FUNCTIONS   
District Installation    
ChairDS Alexander CHEUNG張宇靈Kwun Tong觀塘
     
District Conference    
ChairDS Elizabete FONG馮青薇Macau澳門
     
OTHER EVENTS   
Rotary HK Ultramarathon Committee   
ChairPP Jeffrey KWOK郭柏威SoHo Hong Kong蘇豪香港
     
Rookie Star Stree Dance Education and Contest Committee   
ChairP Carlos TAM譚志偉Hong Kong North Point香港北角
     
District Bowling Tournament For All cum HK Blind Bowling Tournament   
ChairPP Frank CHAN陳俊禾Kwai Chung葵涌
     
Rotary Centenary Cup Committee    
ChairPP KL CHENG鄭奇龍Kwai Chung葵涌
     
Rotary Service Day    
ChairPP Cassy CHENG鄭卓群E-Club of District 34503450區網上
     

 

Logging In