District Officers 2017 ~ 2018

Governor, Governor-elect,
Governor-nominee
    Rotary Club of (English) Rotary Club of (Chinese)
District Governor DG HW FUNG 馮興宏 Metropolitan HK 香港都會
District Governor-elect DGE YC HO 何汝祥 Peninsula South 半島南
District Governor-nominee DGN Wilson CHENG 鄭鶴明 Kowloon Tong 九龍塘
Past District Governors
Residing in Hong Kong & Macao
       
1975-76 PDG S. H. SUNG 宋常康 Hong Kong 香港
1983-84 PDG Philip LAI 雷康候 Kowloon North 九龍北
1985-86 PDG Nuno JORGE 左立基 Hou Kuong 濠江
1989-90 PDG Joseph LEE 李宗德 Kowloon North 九龍北區
1990-91 PDG Arthur AU 區錦源 Peninsula 半島
1993-94 PDG Moses CHENG 鄭慕智 HK Northeast 香港東北
1994-95 PDG Lit Mo LIU 廖烈武 HK Island West 香港西區
1995-96 PDG Vincent TO 杜偉強 Victoria 維多利亞
1996-97 PDG Y. K. CHENG 鄭恩基 HK Island East 香港東區
1997-98 PDG Jason YEUNG 楊宗謙 Kowloon West 九龍西區
1998-99 PDG Anthony HUNG 洪宏道 Tai Po 大埔
1999-00 PDG Dipo SANI 辛廸寶 Kowloon Golden Mile 九龍金域
2000-01 PDG John WAN 溫頌安 Kingspark HK 港京
2001-02 PDG Johnson CHU 朱梓焜 Peninsula 半島
2002-03 PDG Gloria CHENG 鄭麥幗斌 Queensway 君域
2003-04 PDG Jones WONG 王仲熹 HK Financial Centre 香港金融中心
2004-05 PDG Alexander MAK 麥貴榮 Kingspark HK 港京
2005-06 PDG Peter WAN 尹錦滔 Tolo Harbour 吐露港
2006-07 PDG Tony WONG 黃昭文 Happy Valley 快活谷
2007-08 PDG Peter WONG 黃紹開 Kowloon East 九龍東區
2008-09 PDG Albert WONG 王永權 Kowloon West 九龍西區
2009-10 PDG Ada CHENG 鄭瑤璋 Wanchai 灣仔
2010-11 PDG Jason CHAN 陳澤華 The Peak 太平山
2011-12 PDG David HARILELA 夏大衛 Kowloon Golden Mile 九龍金域
2012-13 PDG Kenneth WONG 王國林 Tai Po 大埔
2013-14 PDG Eugene FONG 方奕展 Kowloon West 九龍西區
2014-15 PDG Belinda YEUNG 楊碧瑤 HK Harbour 香港海港
2015-16 PDG Peter PANG 彭志宏 New Territories 新界
2016-17 IPDG Eric CHIN 錢樹楷 HK Island East 香港東區
Assistant Governors        
Area 1 CP Kent LAO 劉擎雲 Penha 西望洋
Area 2 PP Keith CHOW 周基業 Admiralty 金鐘
Area 3 PP W. T. WONG 王煒東 HK Harbour 香港海港
Area 4 PP Ron CHAN 陳禮樂 Causeway Bay 銅鑼灣
Area 5 PP Andy LAU 樓永強 City Northwest HK 港城西北
Area 6 PP Abraham CHAN 陳國強 Channel Islands 離島
Area 7 PP Eric CHAK 翟慶聰 Peninsula 半島
Area 8 PP Marthy LI 李澤昆 Kwun Tong 觀塘
Area 9 PP Nyamishchii Bayarkhuu   Nomt 隆蒙山
Area 10 PP Boldbaatar Sanjsuren   Niislel 尼斯奈爾
Deputy Assistant Governors        
Area 1 PP Alicia LIO 廖冠芝 Macau Central 澳門中區
IPP Stephen WONG 黃啟耀 Hou Kuong 濠江
Area 2 PP Ricky CHENG 鄭立基 Admiralty 金鐘
IPP Esther OW 區明珠 Wanchai 灣仔
Area 3 PP Michael WAN   HK South 香港南區
PP Roddy KAM 甘榮邦 HK Northeast 香港東北
Area 4 IPP Henry LEE 李謙偉 HK City North 香港城北
IPP Peter PANG 彭兆威 Lan Kwai Fong 蘭桂坊
Area 5 PP Dennis WONG 黃其就 City Northwest HK 港城西北
CP George WONG 王人緯 Golden Bauhinia HK 香港金紫荊
Area 6 PP Anita TANG 鄧鳳賢 Channel Islands 離島
PP Isaac YIP 葉沛霖 New Territories 新界
Area 7 PP Sunny DASS   Kowloon Golden Mile 九龍金域
IPP Cedric CHIU 趙汗青 Kingspark HK 港京
Area 8 PP Clarkson SO 蘇國舜 Kowloon Northeast 九龍東北
PP Nancy LEUNG 梁美施 Kowloon Tong 九龍塘
Area 9 PP Ayurzana Munkhjargal   Ulaanbaatar 烏蘭巴托
PP Baasanbyamba Bulgan   Narlag Ulaanbaatar 納朗烏蘭巴托
Area 10 PP Urgamaltsetseg Bandikhuu   Tuul 圖拉河
PP Gurbadam Tserenchimeg   Niislel 尼斯奈爾
District Secretariat        
CDS PP Eddie WONG 黃世生 HK Harbour 香港海港
DS (Club Affairs) CP Heman LAM 林國柱 The HUB HK 港匯
DS (Committees) PP Norman LEE 李德利 HK Island East 香港東區
DS (CDS Support) PP Natalie KWOK 郭凌雲 Tai Po 大埔
DS (Macau Affairs) PP Synthia CHAN 陳思雅 Macau 澳門
DS (DG Support) PP Henry LAM 林成銘 Metropolitan HK 香港都會
DS (Youth & DG Support) PP Vincent NG 吳偉明 HK Sunrise 香港旭日
DS (IT Affairs) PP Edward CHAN 陳偉權 SoHo HK 蘇豪香港
DS (Resources) PP Pearl DANG 鄧肖珠 Tai Po 大埔
DS (Mongolia Affairs) PP Shirley TAM 譚焯莉 Central 中區
DDS (Club Affairs) PP Vikky TAM 譚秀芳 Tai Po 大埔
DDS (Club Affairs) IPP Dennie YUEN 阮丹蕾 HK Harbour 香港海港
DDS (Club Affairs) IPP Peggy SIN 冼璧賢 Kowloon Tong 九龍塘
DDS (Club Affairs) IPP Veronica LI 李慧貞 Bayview Sunshine HK 香港海景驕陽
DDS (Committees) PP Agnes LAU 劉令茵 Tsim Sha Tsui 尖沙咀
DDS (Committees) IPP Daniel CHUN 秦廷儀 Peninsula 半島
DDS (Committees) PP Olivia CHOI 蔡子嘉 Central 中區
DDS (CDS Support) PP Arthur SHAM 岑思勁 Kowloon Tong 九龍塘
DDS (CDS Support) Rtn. Dorothy CHAN 陳韻儀 Tai Po 大埔
DDS (CDS Support) PP Patric LEE 李常富 E-Club of Lantau 大嶼山網上
DDS (Macau Affairs) PP Crystal LOK 陸趣珍 Penha 西望洋
DDS (Macau Affairs) IPP Danny LEI 李勝旗 Amizade 友誼
DDS (DG Support) PP Oliver YAU 邱斌 Metropolitan HK 香港都會
DDS (DG Support) PP William CHAN 陳榮輝 Causeway Bay 銅鑼灣
DDS (Youth & DG Support) CP Sally HO 何燕珊 E-Club of Tamar HK 香港添馬網上
DDS (IT Affairs) PP William CHU 朱為民 HK City North 香港城北
DDS (Resources) Rtn. Bernie WONG 黃啓亮 Causeway Bay 銅鑼灣
DDS (Resources) PP Cecilia LEE 李嘉明 Queensway 君域
DDS (Resources) Rtn. Chris CHAN 陳廷佳 HK City North 香港城北
DDS (Resources) PE Patrick FONG 方志文 Tai Po 大埔
DDS (Area 9) PP Lkhagvadorj Bat-Erdene   Ulaanbaatar Peace Avenue 烏蘭巴托和平大道
DDS (Area 10) IPP Tsengelmaa Byambajav   Tamir 台美河
Support to DG Office        
District Treasurer PP Arthur LEE 李健 HK Northeast 香港東北
Deputy District Treasurer PP Joyce LAU 劉家儀 Lan Kwai Fong 蘭桂坊
Deputy District Treasurer PP Winnie NG 伍永賢 Peninsula 半島
         
District Training Assembly PP K. C. WONG 黃錦志 Macau 澳門
District Installation PP Dennis CHAN 陳泓斌 HK Sunrise 香港旭日
RI & District Awards        
Member PP May TANG 鄧自美 Kowloon Northeast 九龍東北
Member PP Olive KOO 顧月修 Mid-level 半山區
Member PP Polly YEUNG 楊素娟 SoHo HK 蘇豪香港
District Membership Committee        
Vice Chair IPP Admund AU 歐志浩 HK Bayview 香港海景
Vice Chair PP Alex HUNG 洪文正 Peninsula Sunrise 半島旭日
Vice Chair PP Anna LAM 林潔瑩 HK Financial Centre 香港金融中心
Vice Chair PP Annie FONG 馮婉玲 Macau Islands 澳門海島
Vice Chair PP Bonnie WONG 黃葆琦 Queensway 君域
Vice Chair PP Chloe LEI 李秀儀 Macau Central 澳門中區
Vice Chair PP Nigel LO 羅承益 HK North 香港北區
Vice Chair PP Peter CHU 朱培基 HK South 香港南區
Vice Chair PP Rosa PANG 彭秋嫦 Happy Valley 快活谷
Rotary Community Corps        
Vice Chair PP Michael Chan 陳富德 Macau Central 澳門中區
District Fellowship Committee        
Chair PP Andy LI 李兆民 Kwai Chung 葵涌
Vice Chair PP Francis AU 區嘉文 Tai Po 大埔
Vice Chair PP Frank LU 呂朋 Kwai Chung 葵涌
Vice Chair PP Simon CHAN 陳國勳 Peninsula 半島
Vice Chair IPP Kevin MAK 麥嘉揚 Kwai Chung 葵涌
District Rotary Foundation Committee        
Member PP Carol LING 凌慧璇 Kai Tak 啟德
         
District Grants Subcommittee        
         
Advisor PP Wendy LEE 李美慈 Shatin 沙田
Vice Chair PP Vinci HON 韓穎思 Bayview Sunshine HK 香港海景驕陽
         
Global Grants Subcommittee        
         
Advisor PP Winnie NG 伍永賢 Peninsula 半島
Member PP Spenser MAK 麥永康 Tolo Harbour 吐露港
         
District Projects Subcommittee        
         
Alumni Sub-Committee Chair PP Shirley KONG 江健文 Mid-level 半山區
Vice Chair (Special Duties – Government Relations) PP Amy LEUNG 梁愛梅 Bayview Sunshine HK 香港海景驕陽
Vocational Training Team PP Aliena YANG 楊雅嵐 Kingspark HK 港京
Macau Coordinator (Grants) CP David HO 何壽鑾 Amizade 友誼
District Foundation Grant Vice Chair (Mongolia) PP Ganzorig TSEND Ulaanbaatar 烏蘭巴托
         
Fundraising Subcommittee        
         
Advisor CP Patrick POON 潘燊昌 HK Harbour 香港海港
Endownment Fund PP Patric LEE 李常富 E-Club of Lantau 大嶼山網上
Mongolia Coordinator (Fundraising) PP Enkthuya CHULUUN Khuree 庫倫
         
Stewardship Subcommittee        
         
Reporting PP Dominic KO 高啟禮 Kingspark HK 港京
Reporting PP Thomas CHAN 陳國輝 Kingspark HK 港京
Investigation & Local Compliance PP Benjamin AU 歐國義 Causeway Bay 銅鑼灣
         
Administration & Support        
         
Vice Chair (Administration & Support 1) PP Florence HUI 許懿行 Macau 澳門
Secretary PP CK LAU 劉志強 HK Northwest 香港西北區
PR / Newsletter PP Grace YEN 嚴中明 HK Harbour 香港海港
Publications PP Stanley CHENG 莊嘉慶 HK City North 香港城北
         
District Community Service Committee        
Member PP Brendon WONG 黃承志 Tsuen Wan 荃灣
Member PP Samuel CHUNG 宗啟煒 HK Harbour 香港海港
         
District Public Image Committee        
Chair PP Howard LAM 林邦源 Aberdeen 香港仔
Vice PP Ricky CHENG 鄭立基 Admiralty 金鐘
Member Rtn. Anita CHAN 陳詩敏 Victoria 維多利亞
Member Rtn. Jay LEUNG 梁詠嫻 Victoria 維多利亞
Rotary HK Ultramarathon        
Vice Chair (Carnival) PP Dora LIU 廖敏儀 HK Harbour 香港海港
Vice Chair (Race) PE Jeffrey KWOK 郭柏威 SoHo HK 蘇豪香港
Member PP Martin KWAN 關啟光 New Territories 新界
Member Rtn. Ed LIAO 廖舒衡 Peninsula Sunrise 半島旭日
Member Rtn. Fiona LEE 李懷恩 SoHo HK 蘇豪香港
District Government Relations Committee        
Vice Chair PP Charlie YIP 葉永堂 HK Sunrise 香港旭日
Vice Chair PP Henry TONG 湯修齊 HK Sunrise 香港旭日
Vice Chair PP Lisa LAU 劉文文 Kai Tak 啟德
Vice Chair PP Tim LUI 雷添良 HK Island East 香港東區
Vice Chair PP Tony KAN 簡松年 Shatin 沙田
Vice Chair (Macao) PP Joao LEAO 梁官漢 Macau Central 澳門中區
District Guangdong Extension Committee        
Advisor CP Herman HU 胡曉明 Admiralty 金鐘
Advisor PP Tony KAN 簡松年 Shatin 沙田
Member PP Anwer ISLAM 林安華 Kingspark HK 港京
Member PP Dennis CHAN 陳泓斌 HK Sunrise 香港旭日
Member PP Wendy WONG 黃淑芸 Peninsula South 半島南
District Training Committee        
Vice Chair PP Flora CHAN 陳凱茵 Lan Kwai Fong 蘭桂坊
District Youth Service Committee        
Vice PP Daniel TSOI 蔡永強 New Territories 新界
Vice PP Francis AU 區嘉文 Tai Po 大埔
Member PP Karen CHAN 陳曉珊 Central 中區
         
Rotaract Committee        
Chair IPP Dennie YUEN 阮丹蕾 HK Harbour 香港海港
Interact Committee        
Chair PP Alex LAI 賴振鴻 Tsim Sha Tsui 尖沙咀
Member IPP Connie LEUNG 梁穎雯 E-Club of District 3450 3450區網上
Member IPP Ernest TSANG 曾建偉 Kai Tak 啟德
Member IPP Jimmy CHAN 陳樹偉 Aberdeen 香港仔
Member PE Francis SHUM 岑醒威 Shouson Hill 壽辰山
Member PP Jenny WONG 黃清敏 Tolo Harbour 吐露港
Member PE John SHAM 岑思瀚 Innovation HK 香港創新
Rotary Adopt A School Committee        
Vice PP Jimmy MA 馬耀添 Happy Valley 快活谷
Vice PP Wendy MUNG 蒙兆怡 Happy Valley 快活谷
RYLA        
Chair PP Gabriel LI 李文昭 Kowloon Northeast 九龍東北
District Vocational
Service Committee
       
Chair PP Wilson LAM 林偉生 Tai Po 大埔
Member IPP William YIM 嚴惠霖 Tai Po 大埔
District Finance &
Governance Committee
       
Member (Committee Secretary) PP Betty KO 高蘭芬 HK South 香港南區
Member PP Vitus LEUNG 梁永鏗 HK North 香港北區
Member PP Simon WONG 黃顯榮 HK Northeast 香港東北
Member PP Thomas WONG 黃汝霆 HK Island West 香港西區
Member PP Norman YEUNG 楊敏健 HK Island West 香港西區
District Audit Committee        
Chair PP Edmond CHAN 陳嘉齡 Channel Islands 離島
Vice Chair PP Anthony TAM 譚振雄 Shatin 沙田
Member PP Norman LAM 林得強 Mid-level 半山區
District IT Committee        
Vice Chair PP David SHELTON-SMITH 戴斯敦 Macau 澳門
Member CP Bee CHAN 陳麗明 Braemar Hill 寶馬山
THE ONE Committee        
Vice Chair (Mongolia) PP Enkthuya CHULUUN Khuree 庫倫
Honorary Advisor PP Grace YEN 嚴中明 HK Harbour 香港海港
Secretary PP Ricky CHAN 陳偉強 HK Harbour 香港海港
Secretary PP Roger NG 吳鏡波 Peninsula 半島
Secretary PP Thomas MO 毛錦權 Kowloon Golden Mile 九龍金域
         
The ONE Nomination Subcommittee        
Chair PP Eddy WONG 黃志榮 HK Island East 香港東區
         
THE ONE Gala Dinner & PR Subcommittee        
Member PP Elissa COHEN   Kowloon Golden Mile 九龍金域
Member IPP Chris KYME   HK Island East 香港東區
Member Rtn. Aaron SHEA 佘日源 Kowloon Golden Mile 九龍金域
         
THE ONE Promotion Subcommittee        
Member PP Ronnie WU 伍尚仁 The Peak 太平山
District Health Care Committee        
Member CP John SZE 施德威 Kowloon Northeast 九龍東北
Member CP Tony HUI 許瑞興 Kowloon Central 九龍中
Member PP Edwin TSANG 曾正麟 New Territories 新界
Member PP Kelvin HO 何繼良 HK Northwest 香港西北區
Member PP Lisa LAU 劉文文 Kai Tak 啟德
Rotary Global Rewards Committee        
Vice Chair (Hong Kong) Rtn. Lorenzo DELLA CROCE Kowloon Golden Mile 九龍金域
Vice Chair (Mongolia) IPP Alimaa SENGEJAV Khuree 庫倫
RIC Management Committee        
Member PP Johnny LEE 李嘉騏 HK Bayview 香港海景
Rotary Hong Kong
Vocational Scholarship
Committee
       
Chair PP Angela HUI 許穎雯 HK Harbour 香港海港
District Preserve Planet
Earth Committee
       
Chair PP Thomas YEUNG 楊存洲 HK South 香港南區
Advisor PP George LI 李榮忠 HK South 香港南區
Vice Chair (Tree Planting) & Secretary Rtr. Estelle LAM 林君兒 RAC of HK City North 香港城北扶輪青年服務團
Vice Chair (PPE Forum) PP Carola CHARD Kowloon Golden Mile 九龍金域
Vice Chair (Sustainable Seafood Ambassador Program) Rtn. Eliza NING 寗秀萍 Rotary Satellite Club of Tolo Harbour Happy Health, HK
Vice Chair (Green Rotary Club Recognition Program – Macau) P Patrick KANG 康成良 Guia 松山
Vice Chair (Green Rotary Club Recognition Program – Mongolia) PP Beckbulat S.   Niislel 尼斯奈爾
Rookie Star Hip Hop Dance Contest        
Vice Chair PP Eliza FAN 范懿璇 Bayview Sunshine HK 香港海景驕陽
Member CP Angela CHAN 陳慧敏 Kowloon Tong 九龍塘
Member PP Jack CHIU 招天立 The Peak 太平山
Member PP William WONG 黃龍想 HK Island East 香港東區
Member IPP Andrew WONG 王祖興 E-Club of Lantau 大嶼山網上
Member IPP Imy LAI 黎明娟 Mid-level 半山區
Rotary Action Group        
District Coordinator PP Martin ROETH HK South 香港南區
Rotary Alumni Committee        
Chair CP Fonia WONG 黃仰芳 Central 中區
Rotary Centenary Cup        
Chair PP KL CHENG 鄭奇龍 Kwai Chung 葵涌

Login Form